Ve vesmírném světě došlo k mnoha oslavám po nedávném úspěšném Space Launch System (SLS) první zkušební let. S architekturou startu, která vyžaduje malou montáž nebo doplňování paliva na oběžné dráze, je SLS, raketa třídy Saturn 5, určena k přepravě lidí zpět na Měsíc. Úspěšní Artemis 1 test vyvolal spekulace o tom, zda se SLS trvale připojí k americké flotile nosných raket a otevře možnost astronautům cestovat zpět na Měsíc. Tento článek se bude zabývat budoucími možnostmi programu SLS a také důsledky pro budoucnost vesmírných letů ve Spojených státech.

Byl učiněn důležitý krok Artemis z NASA program, který má v úmyslu vyslat americké astronauty na Měsíc poprvé od mise Apollo 17 v roce 1972, a to úspěšným prvním letem SLS. Může však ještě nějakou dobu trvat, než bude tento cíl splněn, protože mise Artemis 3 na měsíční povrch by spoléhala na variantu nosné rakety Falcon společnosti SpaceX, která ještě ani nevzlétla na oběžnou dráhu. Dalším problémem jsou přemrštěné náklady na údržbu programu SLS, které by podle předpovědi měly činit více než 4 miliardy USD ročně pro SLS, kapsli Orion a jejich podpůrnou infrastrukturu. V současné době neexistuje žádný trh pro SLS mimo NASA a vzhledem k tomu, že se očekává, že každý let bude stát mezi 700 miliony a 4 miliardami dolarů nebo více, je nepravděpodobné, že přitáhne uživatele mimo NASA.

Program SLS je kritizován za to, že je drahým odklonem od komerčního nákladu a personálu, a také za to, že se mu vyhýbají jiné užitečné zátěže, které nejsou politicky zavázány jej používat. To platí jak pro přistávací modul na Měsíci, tak pro orbitální vesmírnou stanici Gateway, čímž se SLS přesune na starty posádky na oběžnou dráhu Měsíce. Pokud by byl Orion vypuštěn nezávisle a ukotven na oběžné dráze, což je postup, který byl předveden již při misích Apollo, mohly by tento úkol zvládnout mnohem levnější rakety.

První zkušební let SLS byl úspěšný, což je pozoruhodný úspěch, ale vyhlídky programu jsou nejasné. Vysoká cena programu a nedostatek trhu mimo NASA vzbuzují obavy o jeho životaschopnost a kapacitu přitahovat klienty mimo NASA. SLS může být zásadním krokem v poslání programu Artemis poslat lidi zpět na Měsíc, ale není jasné, zda zůstane jako klíčová nosná raketa pro USA. Schopnost programu SLS překonat tyto problémy a nabídnout dostupnou a spolehlivou vesmírnou dopravu určí budoucnost vesmírných letů ve Spojených státech.