Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) dosáhne konce své provozní životnosti v roce 2030. NASA pracuje na vytvoření kosmické lodi, která dokáže bezpečně navést ISS do zemské atmosféry za účelem řízeného zničení. S rozpočtem NASA 27.2 miliardy dolarů vyčlenil Bílý dům 180 milionů dolarů. Tyto peníze budou použity na zahájení prací na vytvoření nového „deorbitového remorkéru“, který může tuto funkci plnit. Vesmírná agentura hodlá využít tuto novou kosmickou loď pro další vesmírné aktivity.

Na tiskové konferenci, Kathy Luedersová, přidružený administrátor NASA pro lety lidí do vesmíru, řekl, že předpokládaná cena deorbitového remorkéru je kolem 1 miliardy dolarů. NASA hodlá zveřejnit žádost o návrhy (RFP). Doufá, že obdrží nabídky, které budou levnější, než je plánovaná cena. Nový remorkér rozšíří možnosti deorbitingu, které již nabízejí vesmírné agentury Spojených států, Kanady, Ruska, Evropy a Japonska. Současná strategie bezpečného odstavení stanice spoléhá na ruská robotická nákladní vozidla Progress, která zažehnou jejich motory. Jak pokračují v přidávání dalších modulů, NASA doufá, že rozšíří tuto americkou kapacitu. To zajistí, že bude mít redundanci a může lépe pomoci při zaměření kosmické lodi a bezpečném návratu vozidla.

Pro NASA i její spojence je redundance životně důležitá. Zásadní je redundance, jak dokazují nedávné úniky chladicí kapaliny ze dvou různých ruských vozidel připojených k ISS. Všechna chladiva v kosmické lodi Sojuz s posádkou byly ztraceny, když byla 14. prosince 2022 na oběžné dráze. Navíc 11. února došlo také k úniku z lodi Progress. Kromě spojení problému Progress s „vnějším vlivem“ Rusko spojilo únik Sojuzu s pravděpodobným dopadem mikrometeoroidu. Tyto dva úniky se však stále prošetřují. Rusko navíc hodlá předčasně odstoupit od spolupráce na ISS, pravděpodobně po roce 2024. To mu umožní soustředit se na rozvoj své základny na nízké oběžné dráze Země.

Řada jejich vesmírných vztahů také skončila v důsledku pokračující ruské invaze na Ukrajinu. Tyto prvky mohly ovlivnit volbu NASA vytvořit deorbitový remorkér. Rozpočet NASA také zahrnuje 30 milionů dolarů na podporu evropského roveru Rosalind Franklin ExoMars, který hledá život na Marsu a měl loni na podzim odstartovat na ruské raketě. To je navíc k deorbitovému remorkéru. Evropská kosmická agentura přerušila styky s Ruskem na projektu ExoMars začátkem letošního léta a mise v současné době prochází přepracováním. Je možné, že další projekt odstartuje až v roce 2028 a není jisté, jak moc bude NASA misi financovat. Příští rok bude programu NASA Artemis přiděleno 8.1 miliardy dolarů s cílem zřídit do konce roku 2020 lunární kolonii s posádkou.

Listopad 2024 a prosinec 2025 jsou plánovaná data startu Artemis 2 a Artemis 3. Financování pomůže NASA dosáhnout dvou významných cílů. Od přistání Apolla 17 v prosinci 1972 bude Artemis 3 prvním lunárním přistáním s posádkou. Artemis 2 unese muže na oběžnou cestu kolem Měsíce. Artemis 4 však byla odložena až do roku 2028. Pokud vše půjde podle plánu, pomůže při sestavování vesmírné stanice NASA Gateway na oběžné dráze Měsíce a přivedení lidí na Měsíc.