SpaceX čelí problémům s první sadou vylepšených satelitů Starlink V2

Kvůli problémům některé z SpaceX první várka vylepšených satelitů Starlink V2 musela být deorbitována. Existovaly také další, které musely projít dodatečným testováním, než byly posíleny do vyšší nadmořské výšky. 27. února bylo na oběžnou dráhu vysláno 21 satelitů, známých jako Group 6-1. Rychle začaly zvedat své oběžné dráhy, ale zastavily se o několik dní později. Od té doby udržují oběžné dráhy ve výškách zhruba 380 kilometrů. The Mezinárodní vesmírná stanice udržuje orbitální výšku mezi 415 a 420 kilometry. Mezinárodní vesmírná stanice začala kolem 15. března zažívat rozdílnou rychlost sestupu na své orbitální výšce. To vedlo ke spekulacím, že se satelity může být něco v nepořádku.

22. března generální ředitel SpaceX Elon Musk ve svém tweetu uznal obavy a poznamenal, že satelity měly „nějaké problémy“. Musk však neupřesnil, o jaké problémy jde. Tyto satelity jsou prvním z modelů „V2 Mini“ společnosti Starlink. Modely jsou větší a propracovanější než původní satelity Starlink. Jejich kapacita je čtyřikrát větší než u předchozích kosmických lodí a používají pokročilé antény s fázovým polem a frekvence E-pásma pro páteřní spojení. Mají také zbrusu nové, výkonnější elektrické trysky, které, aby ušetřily peníze, používají argonovou pohonnou hmotu spíše než krypton.

Satelity V2 Mini váží 800 kilogramů a mají dvě solární pole dlouhá 12.8 metru, podle podání u Federal Communications Commission. Naproti tomu konečné satelity V2 Starlink budou každý vážit asi 2,000 kilogramů a budou mít solární pole dlouhá 20 metrů. Rakety Falcon 9 jsou schopny vypouštět satelity V2 Mini díky jejich kompaktní velikosti. Přesto bylo vozidlo Starship společnosti SpaceX určeno pro satelity V2 Starlink.

V prosinci FCC udělil SpaceX podmíněné povolení k vypuštění 7,500 30,000 z 525 535 zamýšlených satelitů na oběžnou dráhu mezi 2 a 5 kilometry. Toto je součást konstelace Gen2 Starlink. Od té doby byly vypuštěny čtyři sady satelitů „Skupiny 5“ společností SpaceX na oběžné dráhy Gen24, které byly schváleny FCC. Zdá se však, že tyto satelity jsou prakticky totožné s dřívějšími satelity Starlink. Další start skupiny 6 je plánován již na 2. března. Start skupiny 2-30 satelitů V2 Mini je naplánován na XNUMX. března nebo později. Zda by problémy se satelity VXNUMX Mini na oběžné dráze vedly k odložení startu, zůstává nejisté.

Není jasné, jak bude SpaceX řešit problémy se satelitem skupiny 6-1. Společnost však samozřejmě neustále postupuje vpřed a vylepšuje svůj satelitní systém Starlink. Plány expanzivní konstelace satelitů SpaceX se dostaly pod palbu různých stran. Společnost je však odhodlána je proměnit ve skutečnost. Rozvoj satelitního internetu by mohl být výrazně ovlivněn výkonem Starlinku. To by také mohlo pomoci při překonání digitální propasti v nedostatečně obsluhovaných a vzdálených oblastech světa. Problémy se satelity skupiny 6-1 však poukazují na potíže při implementaci systému, který je tak komplikovaný a ambiciózní.