Ian Kirwan (53) byl ubodán k smrti loni v březnu.

Patnáctiletý mladík byl odsouzen za vraždu softwarového inženýra, kterého bodl do hrudníku během rvačky v supermarketu Asda ve Spojeném království.

Třiapadesátiletý Ian Kirwan zavolal 53. března loňského roku na skupinu mladých mužů, kteří se „motali“ v koupelně obchodu v Redditch ve Worcestershire, a skupině se to nelíbilo a zaútočili na něj.

Birminghamský korunní soud očistil tři další mladíky – dva ve věku 14 let a jednoho ve věku 16 let – ze zabití, ale shledal je vinnými z násilných výtržností.

Soud také zprostil obžaloby pátého chlapce ve věku 16 let ze zabití a násilného výtržnictví s odůvodněním, že nebyl zapojen do smrtelné konfrontace a nemohl ji předvídat.

Kirwan, povoláním inženýr umělé inteligence, byl pobodán v 7:19 a zemřel necelou hodinu předtím, než se dostal do nemocnice, uvedl soud v procesu, který trval deset týdnů.

Byl „nešťastným členem veřejnosti ve špatnou dobu na nesprávném místě,“ pokračovali soudci.

Mladík odsouzený za vraždu, který se před soudem objevil prostřednictvím videokonference, se k pobodání Kirwana přiznal, ale během čtení jeho rozsudku nereagoval téměř vůbec.

Podle soudu chlapec tvrdil, že v době vraždy trpěl duševní poruchou. Něco, co by soudci přijali, ale argumentovali tím, že byl v té době ovlivněn poruchou chování.