Satelit NASA pro změnu klimatu se vrací online po vypnutí přístroje

Topografie povrchových vod a oceánů NASA (SWOT) družice zahájila zprovoznění poté, co se koncem ledna 2023 vyskytl problém s přístrojem. Nástroj KARIN (Ka-band Radar Interferometer) společnosti SWOT je klíčovou součástí mise k průzkumu povrchových vod a sledování globálních hladin vody. Cílem je pochopit vliv klimatických změn na vodní hladiny Země. NASA a Francouzská vesmírná agentura CNES nyní vyvinuli metodu pro restart senzoru poté, co v lednu náhle přestal fungovat. Tým se rozhodl využít záložní napájecí jednotku pro aktivaci KARIN. To urychlí obnovu operací a sníží celkové riziko mise.

Délka tenisového kurtu a o něco více tvoří systém dvou antén satelitu SWOT. Jsou od sebe vzdáleny asi 33 stop (10 metrů). Jedna z antén v systému je určena k produkci radarových impulsů. Tyto radarové impulsy jsou pak přijímány druhou anténou, která ji používá ve spojení s druhou. Když v červenci začnou výzkumné aktivity SWOT, prozkoumá 1.3 milionu mil (2.1 milionu km) pobřeží, řek a jezer, aby změřila a sledovala hladinu světových vodních ploch. NASA data zpřístupní široké veřejnosti a místní komunity získají nástroje pro sledování jejich vodní hladiny.

V pátek 17. března zástupci NASA uvedli, že SWOT má zahájit vědecké aktivity v červenci. To je v souladu s původními projekcemi. Záložní pohonná jednotka byla vybrána tak, aby snížila celkové riziko pro misi. Navíc to urychlí návrat operací, ačkoli NASA nezveřejnila důvod problému s přístrojem. Dne 16. prosince 2022 byla mise SWOT vypuštěna do vesmíru z kalifornské Vandenberg Space Force Base raketou SpaceX Falcon 9.

SWOT, společná mise NASA a CNES, má za cíl vytvořit vysoce přesnou mapu vody na Zemi. Mise nabídne zasvěcené informace o vztahu mezi oxidem uhličitým, skleníkovým plynem a stoupající vodou způsobenou globálním oteplováním. SWOT pomůže vědcům navrhnout účinnější plány na zmírnění změny klimatu. Tímto způsobem mohou blíže analyzovat, jak změna klimatu ovlivňuje hladinu vody na Zemi.