Světluška Aerospace, podnik se sídlem v Texasu, nedávno dostal od NASA druhé komerční služby Lunar Payload Services (CLPS) mise. Mise je na cestu na Měsíc pomocí jejich přistávacího modulu Blue Ghost. V rámci mise za 112 milionů dolarů bude na oběžnou dráhu Měsíce vypuštěn evropský satelit. Start je plánován na rok 2026. Užitečné zatížení se usadí na odvrácené straně Měsíce.

Další satelit bude doprovázet satelit NASA na oběžnou dráhu Měsíce při startu mise Blue Ghost 2. To je na rozdíl od dřívějších misí CLPS. Ostatní kosmické lodě na Měsíci nebo v jeho blízkosti mohou používat kosmickou loď Lunar Pathfinder. Tato kosmická loď je vyvíjena společností Surrey Satellite Technology Ltd. pro Evropskou kosmickou agenturu. S pomocí CLPS spustí NASA Lunar Pathfinder, což umožní jeho pozdější použití pro komunikaci.

Užitná zátěž experimentu s elektromagnetickou elektromagnetickou vlnou na Měsíci (LuSEE-Night) vzniká ve spolupráci různých subjektů. Patří mezi ně NASA, Kalifornská univerzita v Berkeley a Brookhaven National Laboratory ministerstva energetiky. Na odvrácenou stranu Měsíce ji dopraví přistávací modul Blue Ghost. LUSEE-Night využije nastavení rádiového ticha na odvrácené straně Měsíce. Prostřednictvím toho bude provádět radioastronomický výzkum raného vesmíru.

Spolu s podporou LUSEE-Night a vypuštěním Lunar Pathfinder ponese přistávací modul také nový komunikační systém pro NASA. Firefly Aerospace v prohlášení oznámila, že kosmická loď bude schopna přepravovat více užitečného zatížení pro další vládní a komerční zákazníky.

Tato pocta je druhou, které se Firefly od CLPS dostalo. Na blízké straně Měsíce Mare Crisium je místo, kde se plánuje usadit první mise CLPS při jejím startu v roce 2024. Schválena byla v roce 2021. Ponese 10 nákladu od NASA a 2 komerční náklad.

Podle Firefly bude mise Blue Ghost 2 využívat jak přistávací modul, tak přenosový stupeň k vynesení Lunar Pathfinder na oběžnou dráhu a přistání na Měsíci. Od návratu vzorků z Měsíce až po meziplanetární expedice by tento systém mohl být použit v mnoha scénářích.

Ocenění udělené Firefly je celkově 9. v programu CLPS, rozdělené mezi pět podniků. Společnosti Intuitive Machines byly uděleny tři zakázky CLPS. První mise společnosti, IM-1, je plánována ke spuštění koncem tohoto roku. Společnosti byly přiděleny dvě mise. Jeden v roce 2024 ponese lunární rover NASA VIPER. Druhý je naplánován na květen, kdy má Astrobotic's Peregrine odstartovat na první raketě Vulcan Centaur, která byla společnosti udělena.

První mise CLPS na vzdálené straně, která bude zahájena v roce 2025, byla přidělena Draperovi na základě rozkazu mise. V roce 2020 obdržela společnost Masten Space Systems devátou objednávku mise. Její budoucnost je však stále ve vzduchu, protože společnost Masten v předchozím roce vyhlásila bankrot. Astrobotic nakonec koupil většinu svých aktiv.

Pro lunární vědecké a technologické demonstrace užitečné zatížení před několika lety NASA zahájila program CLPS, aby zajistila ekonomický přístup na Měsíc. Zástupci agentury zdůraznili pro CLPS přístup „stříle na cíl“ s tím, že ne všechny mise budou úspěšné.

Vědci, kteří se připravují na vypuštění nákladu na mise CLPS, jsou stále optimističtí ohledně možnosti posílení průzkumu Měsíce díky této technologii. Abychom mohli provádět lunární vědu na celém měsíčním povrchu, otevře program CLPS nové příležitosti. Věda je díky tomu pokročilá. Podporuje hospodářskou soutěž mezi různými poskytovateli služeb. Doufejme, že vytvoří tuto novou ekonomiku. Kromě toho se očekává, že pohání technologický pokrok a inovace, které můžeme použít i zde na Zemi.