Multi-Angle Imager pro aerosoly (MAIA) je mise založená na spolupráci mezi NASA a Italskou kosmickou agenturou Agenzia Spaziale Italiana (JAK JSEM). Mise se bude zabývat tím, jak znečištění vzduchem přenášené částice ovlivňuje lidské zdraví. MAIA označuje první, kdy se epidemiologové a specialisté na veřejné zdraví podíleli na vývoji satelitní mise NASA s cílem zlepšit zdraví společnosti.

Před koncem roku 2024 bude spuštěna observatoř MAIA. Složení se skládá z vědeckého přístroje vyvinutého laboratoří NASA Jet Propulsion Laboratory v jižní Kalifornii a satelitu ASI s názvem PLATiNO-2. Mise bude analyzovat data shromážděná z pozemních senzorů, observatoře a atmosférických modelů. Bude provedeno srovnání mezi výsledky a údaji o narození, hospitalizaci a úmrtí člověka. Prostřednictvím toho osvětlí potenciální zdravotní účinky pevných a kapalných znečišťujících látek ve vzduchu, který dýcháme.

Aerosoly, což jsou částice ve vzduchu, souvisí s několika zdravotními problémy. To zahrnuje rakovinu plic a respirační stavy, jako jsou infarkty, astma a mrtvice. Kromě toho existují nepříznivé reprodukční a perinatální výsledky, zejména předčasný porod a nízká porodní hmotnost kojence. Toxicita různých směsí částic nebyla podle Davida Dinera, který pracuje jako hlavní výzkumník pro MAIA, dobře rozpoznána. Tato mise nám tedy pomůže pochopit, jak znečištění vzduchem přenášené částice představuje riziko pro naše zdraví.

Nasměrovatelná spektropolarimetrická kamera tvoří vědecký nástroj observatoře. Elektromagnetické spektrum umožňuje pořizovat digitální snímky z různých úhlů. To zahrnuje blízké infračervené, viditelné, ultrafialové a krátkovlnné infračervené oblasti. Studiem vzorců a prevalence zdravotních problémů souvisejících se špatnou kvalitou ovzduší získá vědecký tým MAIA lepší porozumění. To bude provedeno pomocí těchto dat k analýze velikosti a geografického rozložení částic ve vzduchu. Kromě toho budou analyzovat složení a množství polétavých částic.

V dlouhé historii spolupráce mezi NASA a ASI představuje MAIA vrchol toho, co NASA a organizace ASI mohou nabídnout. To se týká porozumění, odbornosti a technologie pozorování Země. Francesco Longo, vedoucí Divize pozorování a operací Země ASI, zdůraznil, že věda této kombinované mise bude pomáhat lidem na dlouhou dobu.

Dohoda, která byla podepsána v lednu 2023, pokračovala desetiletí spolupráce mezi ASI a NASA. To zahrnuje start mise Cassini k Saturnu v roce 1997. Light Italian CubeSat for Imaging Asteroids neboli LICIACube od ASI byl kritickou součástí mise NASA Double Asteroid Redirection Test (DART) v roce 2022. Byl přepraven jako doplňkový náklad na palubě kosmické lodi Orion pro misi Artemis I.