Úspěšná pětiměsíční mise týmu Crew-5 Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) vyvrcholila jejich sobotním návratem na Zemi. Čtyři astronauti, mezi něž patřili Josh Cassada a Nicole Mann z NASA, Koichi Wakata z Japonské agentury pro kosmický průzkum a Anna Kikina z Roskosmosu, odstartovali na palubu SpaceX Crew Dragon kosmické lodi v říjnu předchozího roku. Na vesmírné stanici prováděli výzkumné experimenty a starali se o laboratoř na oběžné dráze.

Ve 2:20 ET odstartovala kosmická loď Crew Dragon z vesmírné stanice, čímž začala poslední etapa mise astronautů. V sobotu večer se kosmická loď vrátila na Zemi a přistála u pobřeží Tampy na Floridě. Návratem posádky byla dokončena 29. mise SpaceX na vesmírnou stanici a celkově 37. let posádky na vesmírnou stanici.

Záchranné lodě dorazily po jejich postříkání, aby vytáhly kapsli z vody a umožnily posádce nalodit se. Astronauti se po téměř 160 dnech strávených ve vesmíru setkali se svými rodinami a mohli se nadýchat čerstvého vzduchu.

Tým Crew-5 během své cesty prováděl různé výzkumné experimenty. To sahalo od zkoumání účinků mikrogravitace na lidský organismus až po pěstování rostlin ve vesmíru. Vyhradili si také čas na osvětu v komunitě, přičemž Mann stojí v čele iniciativ motivujících domorodé mladé lidi. S cílem propagovat domorodou kulturu dal Mann hostům na informační akci v listopadu 2022 tradiční totem, lapač snů.

Bez ohledu na geopolitické napětí mezi Spojenými státy a Ruskem se Kikina připojila k plavbě prostřednictvím dohody o sdílení jízd mezi NASA a Roskosmosem. Roskosmos a NASA spolupracovaly na zachování provozu vesmírné stanice. Kromě toho na palubě provádějí důležitý vědecký výzkum, jak NASA znovu a znovu zdůrazňovala.

Wakata se zúčastnil své šesté vesmírné mise. Stalo se tak poté, co předtím letěl na raketoplánu NASA a ruském Sojuzu. Podílel se na vytváření systémů pro Mezinárodní vesmírnou stanici a provádění testů s vesmírnou technologií.

Úspěšný návrat posádky Crew-5 představuje další významný pokrok v průzkumu vesmíru. Lepší pochopení vesmíru a jeho vlivů na náš svět bude určitě výsledkem neúnavného úsilí astronautů a jejich oddanosti studiu a veřejné angažovanosti. Budoucí mise slibují, že budou ještě zajímavější.