Francouzské generální ředitelství pro vyzbrojování (DGA) zahájilo iniciativu SYRACUSE IV s cílem aktualizovat a rozšířit vojenské satelitní komunikační schopnosti francouzských ozbrojených služeb. Francouzské námořnictvo přijímá všechny své pozemní satelitní komunikační stanice od společnosti Thales, průkopníka v oblasti satelitních komunikačních systémů, což z něj činí významného účastníka SYRAKUSY IV program. Francouzské ozbrojené síly budou mít bezpečnou a zabezpečenou satelitní komunikaci díky tomuto programu, který nahradí zařízení nasazená v rámci SYRACUSE III.

Víceúčelová fregata (FREMM) Lorraine, kterou DGA dodala v listopadu 2022, je jedním z prvních plavidel, které získalo pozemní satelitní komunikační stanici SYRACUSE IV. O vysílání a příjem satelitní komunikace se starají pozemní a námořní stanice a v roce 2018 začaly práce na modernizaci všech námořních stanic SatCom tak, aby byly přidány dvoupásmové X/Ka schopnosti. V září 2022 byla potvrzena schopnost družice ATHENA-FIDUS v pásmu Ka, což prokázalo životaschopnost a spolehlivost řešení.

I když program SYRACUSE IV zajišťuje interoperabilitu mezi těmito třemi kontexty, nabízí end-to-end konektivitu. Díky své dvoupásmové kapacitě X a Ka zajišťuje bezpečnější a bezpečnější satelitní komunikaci při vysoké rychlosti, a to i tváří v tvář potenciálním hrozbám, jako je rušení, rušení a kybernetické útoky. Námořní prostředí je upřednostněno při rekonstrukci satelitních komunikačních stanic v programu SYRACUSE IV kvůli omezení vzdálenosti mezi dějištěm činností a velitelskými centry pro námořní operace.

Thales, přední společnost v oblasti satelitní komunikace, je dodavatelem programu pro vesmírné i pozemní komponenty programu SYRACUSE IV. Program je úspěšně implementován díky kompetenci společnosti v oblasti satelitní komunikace, která také umožňuje francouzskému námořnictvu přístup k nejnovější satelitní komunikační technologii. Zásadního milníku programu a důkazu o účinnosti řešení bylo dosaženo, když FREMM Lorraine opustila loděnici s nainstalovanou stanicí SYRACUSE IV SatCom.

Stručně řečeno, SYRACUSE IV je nezbytným krokem k aktualizaci vojenských satelitních komunikačních schopností francouzských ozbrojených služeb. Víceúčelová fregata (FREMM) Lorraine je v tomto úsilí průkopníkem a francouzské námořnictvo je první, kdo z tohoto programu těží. Aby bylo zaručeno end-to-end spojení a interoperabilita, program nabízí zabezpečenou a chráněnou satelitní komunikaci v každém dějišti operací. Dodání FREMM Lorraine je důkazem efektivity kompetence Thales v satelitní komunikaci, která byla rozhodující pro úspěšné nasazení programu SYRACUSE IV.