Francie oznámila historické a nečekané rozhodnutí ukončit provádění testů protisatelitních raket. Francie je jednou z mála zemí, která má „strategickou triádu“ mezikontinentálních raket, jaderných zbraní a leteckých kapacit. Prohlášení popisující experimenty jako „destabilizující a nezodpovědné“ bylo zveřejněno francouzské ministerstvo obrany. Vzhledem k výdajům Francie na balistické a satelitní programy vyvolává rozhodnutí obavy ohledně vesmírné vojenské politiky země a jejích cílů.

Přestože Francie značně zlepšila své raketové a satelitní schopnosti, země se odchýlila od normy tím, že se rozhodla netestovat protisatelitní střely. Během několika posledních desetiletí provedlo několik zemí, včetně Spojených států, Číny a Ruska, anti-satelitní testy. Na rozdíl od dřívější politiky, USA nedávno podnikly kroky k zastavení militarizace vesmíru a zavedly Americké vesmírné síly.

Skupina ArianeBalistická střela moře-země se modernizuje, vyvíjí se jaderná střela vzduch-země čtvrté generace a hypersonický kluzák je součástí probíhajícího francouzského kosmického a balistického programu. Program Syracuse dodává moderní vojenské satelity se sledovacími systémy národním ozbrojeným službám. Dále jsou ve vývoji programy Céleste a Iris, které jsou zaměřeny na elektromagnetické a optické studie.

Skutečnost, že Emmanuel Macron učinil z vesmíru strategickou prioritu, zdůrazňuje, jak důležitým se vesmír pro Francii stává. S cílem podpořit vojenské operace a odradit potenciální nepřátele od poškozování francouzských vesmírných zařízení byla v roce 2019 vytvořena národní vesmírná doktrína se zřízením francouzského vesmírného velitelství a rozvojem doktríny vesmírné obrany. Koncept zdůrazňuje význam monitorování vesmíru a nahlíží na prostor jako na „násobitel síly“.

Ačkoli se Francie vzdala konvenčních ukazatelů vojenské síly ve vesmíru, jako jsou odpaly protisatelitních raket, výdaje země na balistické a satelitní projekty ukazují, že je stále odhodlána prosazovat svou vesmírnou doktrínu. Cílem Francie je chránit svá vesmírná aktiva prostřednictvím technických schopností a plánů nasazení, i když otázka vesmíru zůstává pro národ důležitá. Oznámení francouzského ministerstva lze interpretovat jako důkaz obezřetného přístupu národa k vesmíru, který vyvažuje své vojenské schopnosti obavami o vesmírný odpad a integritu operačních satelitů.