Jak lidstvo postupuje v průzkumu vesmíru, musíme ještě plně pochopit dopad našich výprav do velkého neznáma na naši planetu. Nedávné studie zdůraznily rizika spojená se starty raket a požadavek na adekvátní řízení horní atmosféry. Právě jsme se začali zotavovat z úbytku ozónové vrstvy způsobeného aerosoly na konci 1970. let, které mohou být poškozeny plyny a částicemi vymrštěnými raketami přímo do střední a horní atmosféry.
Montrealský protokol byl implementován v roce 1987 s cílem opravit poškození ozonové vrstvy, ale jak se blížíme k úplnému zotavení, vědci vyjadřují obavy, že nárůst raketových startů by mohl způsobit regresi. Primárním zdrojem plynů a částic vstupujících do stratosféry je palivo pro pohon. Odhady umisťují dvě třetiny emisí startu nad 15 kilometrů od zemského povrchu, což dokazuje schopnost tohoto typu znečištění způsobeného člověkem proniknout do mnoha vrstev atmosféry. Vzhledem k jejich delší životnosti ve stratosféře mohou i malé množství výfukových plynů způsobit škody v tak vysokých nadmořských výškách.
Autoři studie publikované na IFLScience všimněte si, že emise skleníkových plynů ze startů raket se mohou v příštích desetiletích zvýšit, aby odpovídaly rozvoji leteckého průmyslu, protože chemikálie a částice, které uvolňují do atmosféry, přispívají ke změně klimatu a poškozování ozónové vrstvy. Aby se tomuto výsledku zabránilo, vědci navrhují, aby byl ekosystém blízko Země řízen podobným způsobem jako povrch planety. Vyzývají také k diskusi o nejlepších postupech v tomto odvětví.
Výzkumníci dodávají, že pokrok v tandemu s regulací životního prostředí a atmosférickým studiem by mohl pomoci objasnit, jak starty ovlivňují stratosférický ozón. Můžeme lépe porozumět celkovému dopadu budoucích startů na klima tím, že je budeme provádět „pečlivým experimentem a neustálým sledováním“ a můžeme vyvinout kreativní řešení, která nám umožní prozkoumat jiné planety, aniž bychom ohrozili naši vlastní.
Nakonec musíme uznat rizika, která starty raket představují pro ozonovou vrstvu a vysokou atmosféru. Abychom zajistili nepřetržitý rozvoj kosmického výzkumu a ochranu naší planety, je zásadní, abychom řídili a spravovali prostředí blízko Země. Výzkumníci říkají, že náš svět a jeho ekologie by neměly být obětovány ve jménu průzkumu, objevování nebo internetových memů.